Aby rusztowania spełniały swoją rolę, muszą być wykonane, zamontowane i użytkowane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. W tym wpisie przyjrzymy się, jakie są te normy i przepisy.
Konstrukcja rusztowania musi być trwała, stabilna i odporna na obciążenia i warunki atmosferyczne. Dlatego też, rusztowania muszą być wykonane z materiałów o odpowiedniej jakości i wytrzymałości, a także zgodnie z zasadami projektowania oraz wykonania określonymi w normach technicznych. Najważniejsze normy, dotyczące konstrukcji rusztowań to:
Zgodnie z tymi normami, rusztowania muszą posiadać deklarację zgodności wystawioną przez producenta lub dostawcę, która potwierdza, że konstrukcja spełnia wymagania normy i jest bezpieczna do użytkowania. Ponadto, rusztowania muszą być oznakowane i opatrzone instrukcją montażu i demontażu, a także informacją o klasie nośności i maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu.
Nie wystarczy jednak, że rusztowanie jest dobrze zaprojektowane i wykonane. Równie ważne jest, aby było prawidłowo zamontowane i użytkowane. Najważniejszym aktem prawnym w tym zakresie jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych (Dz.U. 2003 nr 47 poz. 401).
Zgodnie z tym rozporządzeniem, montażu i demontażu rusztowań mogą dokonywać tylko osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, a przed rozpoczęciem prac na rusztowaniu, należy dokonać odbioru technicznego konstrukcji i spisać protokół odbioru, w którym stwierdza się, że rusztowanie jest zgodne z dokumentacją techniczno-ruchową (DTR) i spełnia wymagania bezpieczeństwa. Ponadto, rusztowanie powinno być regularnie sprawdzane i poddawane przeglądom technicznym, a także zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem.
W Efekt Rakowski, dostarczając rusztowania w regionie dolnośląskim, dbamy o to, by każda konstrukcja była nie tylko dobrze zaprojektowana, ale również montowana przez wykwalifikowany personel.